Aké bolo diskusné stretnutie s Ivkou Havranovou v Nitre?

Prvá nitrianska diskusiu sa konala v Penzióne Artin a hosťom bola Ivka Havranová, s ktorou sme diskutovali minulý rok aj v Žiline. Ivka pochádza od Nitry. Preto sme ju pozvali ako prvého hosťa diskusií, ktoré sa aj v meste pod Zoborom budú konať každý mesiac. Najbližšie sa vidíme 12. 3. na diskusii Petrom Furmaníkom.

Viete, čo je zodpovednosť?

Veľkým problémom našej spolčonosti je, že len málo ľudí je podľa Ivky prirodzene vychovávaných k tomu, aby preberali zodpovednosť. Aby sa sami chytili kormidla a určovali smer a niesli prípadne následky ak sa to nepodarí. Základom každého manažéra by preto malo byť naučiť svojich ľudí priznať si, prijať, že som sú zodpovední za výsledný stav.

Pri tom je nesmierne dôležité neustále sa zamýšľať: „Čo môžem urobiť ja, aby firma začala fungovať lepšie?“ Nestrácať čas pozeraním na druhých a ich analyzovaním.

No a ako nakaziť zmenou ľudí okolo seba? „Ak chcete nakaziť, tak sa musíte vyzdravieť od mnohých spoločenských klišé/masiek. Musíte mať vysporiadané aj to, ako zvládate svoju vlastnú moc a pozíciu. Mala som šéfov, ktorí mi moc museli nútene demonštrovať. A to zabíja niečo, čo je veľmi vzácne - kreatívne myšlienky. Ak aj vy zo svojej pozície šéfa zabíjate to najvzácnejšie - kreatívu - odpovede na otázky ako by si to urobil ty, dehonestujete prínos ľudí, nikdy ich ničím nenakazíte.“

A prečo vlastne?

Ako to nerobiť sme si povedali, ale ako to robiť správne? „Ľudia musia pochopiť, čo je zmyslom toho, čo robia. Ak to naozaj pochopia, už ich nemusíte skúšať. Získajú tým veľkú mieru slobody a možnosť realizovať sa podľa seba.“ Je rozdiel medzi tým vedieť, čo majú robiť a tým prečo to robia a akú hodnotu tým prinášajú ostatným členom tímu, napr. ak údržbár zle vymaľuje izbu v hteli, recepčná ju nie je schopná dobre predať. On nie je len údržbár.

„Ľudom treba ukázať, že prijímam svoju mieru zodpovednosti. Tým pádom sa stávam strážcom hodnôt. Ak sa pozriete na tím a ten sa viac zaoberá sám sebou ako zákazníkom, tak to nebude fungovať. Musíte jasne povedať, že takéto správanie nebude akceptované a ísť s dotyčným(i) do otvoreného rozhovoru a ísť po hodnotách.“

Ivka nám živo porozprávala o tom, ako: „S kolegami hrali hru, že denné tržby musia byť €N a tým pádom sme na tom hrali/pracovali všetci. Vďaka tomu ľudia pochopili, že tí robia to a hentí robia tamto. Tým pádom sme zabili predsudky - veď henten len dvíha telefóny a nič nerobí.“

Budujte svoj personálny brand

Väčšina firiem si neuvedomuje, že má aj interného zákazníka - zamestnancov. „Svet sa dostal do stavu, že už nevieme vymyslieť ako zákazníka zaujať. No často sa zabúda na interného klienta - zamestnanca a na to, čo pre neho robiť.“ Je potrebné si jasné zadefinovať:

  • stratégiu ako pracovať s personálom,
  • svoj personálny brand, nie len svoju značku.

„Neverte tomu, že nie sú ľudia. Snívajte o tom, koho si trúfnete hľadať - tých najlepších“. Dávajte vedieť o tom, ako sa u vás pracuje, na akých hodnotách staviate a čo je víziou firmy. Jasne, zrozumiteľne a pochopiteľne pre uchádzačov. Rozprávajte ich jazykom. Budujte svoj personálny brand, ktorý pritiahne ľudí naladených na vašej vlne. Nehrajte sa na niekoho, kým nie ste. Lebo budete priťahovať nesprávnych ľudí.

back to top